» Přehledy, recenze, novinky
» Návody, tipy...

A-GPS s EPO assistencí u Čínských mobilů s MTK procesory


Kategorie článků:  Technologie


A-GPS (asistovaná GPS) je označení, které se objevuje u GPS přijímačů zabudovaných v telefonech (např. u všech telefonů Nokia s GPS).

A-GPS není zaměření podle GSM buněk - to jsou dvě různé věci.

A-GPS: při studeném a vlažném startu, kdy GPS nemá jistotu, který satelit je právě nad ní, si přes GPRS data stáhne z asistenčního centra aktuální almanach a efemeridy - tj. zjednodušeně řečeno dostane informace o přesné dráze družic a palubních časech. Tím tyto data nemusí přijímat z GPS družic (což trvá dlouho) a rovnou se může "zamknout" na signál konkrétní družice. Variantně - a to se používá zatím zejména u GPS pro foťáky - může GPS přijímač značně urychlit start tím, že se nesnaží signály z družic dekódovat, nýbrž je jen v syrové formě pošle ke zpracování na server (kde je k dispozici podstatně vyšší výpočetní výkon) a zpět dostane informace, jak si zamknout jednotlivé družice - jaké je aktuální "seed" pro pseudonáhodné sekvence jednotlivými družicemi posílané.

V případě, že nechcete přenášet data navíc, můžete v nastavení telefonu síťovou asistenci vypnout. Pak se z přijímače stává normální GPS přijímač - při startu přijme potřebná data přímo z družic GPS. Trvá to ale déle.

U novějších telefonů s čtyřjádrem trvá studený start GPS ve městě (tj. s omezeným výhledem na oblohu) při zapnuté síťové asistenci pod půl minuty, většinou je do patnácti sekund.

Při zapnutí A-GPS režimu telefon přenáší data - pár kilobajtů. Za ty si může operátor něco naúčtovat (pokud jste v zahraničí nebo nemáte neomezený datový tarif).

EPO assitence funguje na stejném proncipu.
Diskuze ke článku
( Celkem: 0 )
Jméno:   
E-mail:   
Vzkaz: 
Aktivní odkaz přidáte takto:
link[http://www.adresa.cz]
Antispam:   
    
 
Zatím není vložen žádný komentář.